Renzo Imbeni

Renzo Imbeni was born in Modena on 12th October 1944 and died in Bologna on 22nd February 2005. Renzo Imbeni

After having obtained his secondary education diploma from the “Jacopo Barozzi” Accounting Institute in Modena, he enrolled in the Faculty of Business Economics at the University of Bologna.

His most important political tasks included:

  • National secretary of the Young Communist Federation from  1972 to 1975 and Secretary of the Italian Communist Party in Bologna from  1976 to 1983.
  • He participated in the foundation of the Democratic Party of the Left and was a member of the National Directorate of the Democrats of the Left until his death.
  • He was elected to the Bologna City Council for the first time in 1980 and was Mayor of the City of Bologna from 1983 to 1993.
  • From May 1991 to February 1993, in his capacity of mayor, he chaired the Commission of European Cities.
  • In 1989 he was elected European MP.
  • After his first term (1989-1994) he was Member responsible for the Commission on Civil Liberties.
  • He was Chairman of the European Parliament delegation on relations to the Knesset (Israeli Parliament) from 1989 to 1991. He was also the author of a report on European citizenship.
  • During his second term (1994-1999) he was elected Vice-president of the European Parliament, a position he maintained constantly until July 2004.

 

During that decade his most important tasks included:

  • co-Chairman of the EP delegation before the COSAC (Conference of European Affairs Committee);
  • co-Chairman on behalf of the EP of the Conciliation Committee for the Council;
  • in addition, during his third term (1999-2004) he was charged with Multilateral Inter-parliamentary Relations and he was responsible of the WTO parliamentary aspects and the Euro-Mediterranean Parliamentary Forum.

 

Acknowledging his appreciated activity as Vice-President, in particular his contribution to the tricky co-decision process, on 1st April 2009 the European Parliament solemnly entitled the Conciliation Committee meeting room to Renzo Imbeni, inside the Altiero Spinelli building in Brussels.

 

Personal file from the European Parliament archives.

2020 edition

Available soon!